graf_kahovsky (graf_kahovsky) wrote,
graf_kahovsky
graf_kahovsky

Андрій Єрмолаєв: «Яценюк - акумулятор розгублених симпатій»Интересный анализ))


www.golosua.com/intervyu/2009/03/11/akumulyator-rozgublenih-simpatij/
Холдинг «Research and Branding group» оприлюднив рейтинги найімовірніших кандидатів на президентське крісло. Результат трохи здивував: народний депутат України Арсеній Яценюк в президентському рейтингу поступився лише регіоналові Віктору Януковичу та Прем'єр-міністру Юлії Тимошенко. Згідно з результатами, рейтинг Арсенія Яценюка становить 12,6%, тоді як рейтинг Віктора Януковича — 23,5%, а Юлії Тимошенко — 17%.

Чим зумовлене таке різке посилення інтересу до особи екс-голови Верховної Ради? Ми звернулися за коментарем до директора Центру соціальних досліджень «Софія» Андрія Єрмолаєва.

Кор: Пане Андрію, поясніть, чим, на Вашу думку, зумовлені такі результати дослідження?

- Це певна соціологічна гра, оскільки всі ці результати оприлюднюють тоді, коли президентські вибори навіть не проголошені. Далеко не всі учасники майбутніх виборів вже заявили про своє бажання, тому тут є елементи експериментного проектування. З іншого боку, якщо говорити про об'єктивні підстави таких показників, слід враховувати те, що зараз у суспільній свідомості відбуваються трансформації, пов'язані з руйнуванням «помаранчевого міфу» - руйнуються образи його героїв.

Кор: Про яких саме героїв йдеться?

- Руйнується образ головного опозиціонера, руйнується образ національного лідера та головної рятувальниці країни. Водночас, процес руйнування супроводжується стихійним пошуком нових альтернатив. І за цих обставин феномен Яценюка пояснюється дуже просто: він став «пилососом», який тимчасово почав акумулювати розгублені голоси і симпатії тих, хто перестав вірити в «помаранчевий міф», адже такі міфи були злі й добрі, погані і гарні, і помітно, що всі вони зараз втрачаються.

Кор: Тобто, Ви хочете сказати, що його кандидатура прийшла на заміну більш досвідченим лідерам і люди його дійсно підтримують?

- Яценюк зараз з одного боку — «електоральний пилосос», з іншого боку це — яскравий інформаційний феномен, адже він не існує в практичній політиці. Він відомий як політик-посада і як активний медійний актор, оскільки він постійно присутній у престижному інформаційному просторі. Саме тому такий фокус забезпечує високий рівень симпатії. Головна проблема рейтингів Яценюка полягає в тому, що це, так звані, «симпатичні» голоси, тобто голоси, які не складаються за ідейною ознакою чи за ознакою соціального інтересу, це — голоси «біженців», які біжать від зруйнованих образів попередніх кумирів, але не мають серйозної альтернативи. Тому, незважаючи на досить високі показники, він не має електорального ядра. Якщо, наприклад, у Юлії Тимошенко, у Віктора Януковича як у стабільних електоральних лідерів, незважаючи на коливання рейтингу, є досить стійке електоральне ядро, то Арсеній Яценюк такого ядра не має.

Кор: Якою може стати його роль майбутньому?

- Загроза в тому, що як «політик-пилосос», як інформаційна альтернатива, А. Яценюк може бути використаний у контексті технології відволікання уваги. І вже сьогодні це працює, оскільки ще не маючи стійкого електорального ядра, він саме на симпатіях умовно переграє старих лідерів, а це може бути технологічно використано. Враховуючи те, що за Яценюком немає ні політичної партії, ні серйозного соціального інтересу, технологія таких рейтингів — досить маніпулятивна. Кандидат може виявитися несамостійним.

Кор: А чи становить Арсеній Яценюк загрозу провідним політичним силам?

- Якби основні політичні гравці, основні політичні сили (БЮТ, Партія регіонів) пробудилися зараз від «сплячки», тобто активно себе поводили у політичному просторі, формуючи, умовно кажучи, «новий політичний міф» з новими елементами гри та сценарієм, то феномен Яценюка міг би серйозно постраждати. Але в умовах дефіциту «нового», за рахунок інформаційних технологій, він акумулює розгублені симпатії. Основні політичні сили в Україні давно вже не поводять себе як активні політичні суб'єкти — вони існують в телебаченні, вони існують як вожді, але їх немає в контексті політичних сил, які мають певну програму, драйв, образ майбутнього — все це відсутнє.

Кор: Виходить, що всі інші політичні сили в країні не можна вважати активними?

- В подібній ситуації можна дорікнути не лише БЮТ та Партії регіонів, навіть комуністам, оскільки вони мають досить «рваний» темп — то активні, то пасивні, що також впливає на позиції партії. Крім того, досить дивно себе поводять позапарламентські партії, оскільки вони надзвичайно пасивні в сенсі ідеологічної роботи. Складається враження, що малі позапарламентські партії взагалі прокидаються лише перед виборами. Це — серйозна проблема, оскільки всі політики говорять про пошук нових ідей, але ж це не робиться у ході передвиборчої кампанії, це створюється в ході політики. Цю пасивність можна назвати ментальною характеристикою українського політикуму, а це — серйозно впливає на їх імідж, і як наслідок, ми маємо феномен Арсенія Яценюка.
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments